Yurt Dışında Çalışanlar Borçlanma Yoluyla Nasıl Emekli Olur

Kişi Türkiyede Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi olarak çalışırken bir süre sonra yurt dışına çıktıında Yurt Dışında geçen sürelerin Türkiye'ye tekrar döndüğünde yurt dışında geçen sürelerin Türkiyedeki hizmetlerine birleştirilmesi için kuruma başvurarak yapmış olduğu bir uğgulamadır.

 

Örneğin kişi 1970 yılında Türkiye çalıştı daha sonra yurt dışına çıktı , Almanyada 20 yıl çalıştıktan sonra  Türkiyeden emeklilik şartlarını yerine getirmek için bu geçen 20 yıllık süreyi borçlanıp  emeklilik işlemlerini yapabilir.

Türkiyede yurtdışına çıkmadan önce kişinin sigortalılığı var ise yurt dışı borçlanmalarında bu sigortalılık başlangıcı dikkate alınır. Eğer kişi yurt dışına çıktığında Türkiyede her hangi bir sosyal güvenliği yoksa emeklilik işlemleri için gerektiği kadar geriye doğru borçlanabilir.

Emeklilik işlemlerinde yurt dışından getirilmesi gereken belgeler:

Çalıştığı ülkedeki sosyal güvenlik kurumundan alacağı belge , bağımsız olarak çalışmıssa o ülkenin maliye bakanlığından alacağı belge ile türkiye konsolosluğuna başvurarak bu belgelerin tastik edilmesi gerekir.

 

Seçtiklerimiz


Emekliliğinizi Hesaplatın (Soru Sor)

Ne Zaman Emekli Olabilirim

SSK Sorgulama

SSK Emeklilik Şartları

Bağkur Emeklilik Şartları

Memur Emeklilik Şartları

Emeklilik İşlemleri ve Dilekceleri

Çalışan İçin Form ve Dilekceler